Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /DISK3/www/3876/vlakemjednoduse.cz/dev/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/helpers/robots-helper.php on line 27
Vyberte stránku

Tipy na výlety

Břeclav a Pohansko

Zámeček Pohansko

Kousek pod Břeclavi, pěšky nebo ještě lépe na koleje je Pohansko. Významná archeologická lokalita, zámeček Pohansko, koupání, bunkry a cesta na kole k soutoku řek Dyje a Morava … 

Březí na kole nebo bruslích

Březí nádraží

Hned u nádraží hospůdka a přes koleje občerstvovací stanice. Kolem nádraží Březí totiž vede hlavní cyklo a in-line trasa Mikulov – Nový Přerov (pro in-line) a dál jako skvělá cyklo trasa EV9 (41). Mám vyzkoušeno jak na kole, tak na bruslích až do Hevlína.
Na samotném nádraží, trochu schovaný, model zřízeniny (?) hradu. Možná toho Janova z Lednice.

Zahradní železnice Drásov

Čebín nádraží

Od nádraží v Čebíně vede modrá turistická cesta směrem k Drásovu, což je sousední obec. Modrá značka „ústí“ do silnice směr Drásov. Ale nebojte se, vedle ní, za zeleným příkopem a stromy je bezpečný chodník, včetně laviček. V Drásově je pak Zharadní železnice Drásov …

Dobré Pole slanisko na kole

Na nádraží Dobré Pole

Pokud na jihu Moravy, nejlépe na kole, tak z hlavní cyklotrasy EV9 (41) je to na nádraží Dobr Pole asi půl kilometru po polní cestě podél trati. Přes koleje je v křoví schovaný i nějaký ten prvo-republikový bunkr. 
Zajímavější (a dostupnějí) je za nádražím, z obce, malá přírodní rezervace tzv. slanisko. To je tvořeno rybníkem a vegetaci kolem něj. 

Dolní Loučky a hrad Lůčky

Vlakem na výlety - Dolní Loučky

Červená cesta pro pěší i kola kolem řeky Loučka z Tišnova pod krásnými železničními viadukty, strmý výšlap na hrad Lůčka a dětské hřiště v obci. To jsou Dolní Loučky u Tišnova.

Hrušovany nad Jevišovkou – Šanov

Hrušovany nad Jevišovkou – Šanov

Nádraží v Hrušovanech nad Jevišovkou – Šanov je dobrým výchozím budem pro cyklovýlety do okolí. Nejlepší nájezd na cyklotrasu je pokračovat podél kolejí a pak přes přejezd do malého kopce do obce Šanov. Pokud in-line brusle …

Ivančice a výlet na Rénu

Ivančice město

Pokud pěší turisté, určitě si dejte cestu po červené začínající na nádraží v Ivančicích město. Hned od nádraží se dejte po červené k řece Jihlavě. Přes most a do kopce na rozhlednu na Réně. Pak už skoro po rovině lesem s krytými odpočivadly a pomalu dolů  k řece Jihlavě. Zde můžete zespodu obdivovat Ivančický železniční viadukt. Ten nový, i zbytek toho starého.
Pak po červené kolem řeky až do Bránic, popřípadě až do Dolních Kounic, které opravdu stojí za návštěvu. V Moravských Bránicích rovněž staví vlak.

Jevišovka most, bunkr, čápy

Jevišovka U Čápů

Pár desítek metrů od železniční zastávky Jevišovka, na cyklotrase, je odpočivadlo U Čápů. Na vysokém stožárů hnízdí čápi, a sousedy jim dělají dřevěné sochy. 
Samotné odpočivadlo je ve stínu stromů, lavičky, stojan na kola. Cyklotrasa vhodná i na brusle. A přes koleje je dokonce rozhledna. Více na …

Jez a železniční most u zastávky Laziště

Laziště

Když půjdete od zastávky Laziště po červené dolů k řece Sázavě, je mezi obcemi Březina – Vlastějovice jez a železniční most, který rozhodně stojí za shlédnutí. 
Červená značka dále vede obloukem kolem řeky Sázavy do Vlastějovic.

Ostrava-střed

Železniční muzeum na nádraží Ostrava-střed

Přímo v nádražní budově Ostrava-střed je Železniční muzeum. Otevřeno má nepravidelně. Část expozce je v přízemí, většina po schodech nahoru do patra. Vřele doporučuji všem zájemcům o železniční historii zdejšího kraje. Hodina Vám na prohlídku stačit nebude.

Železniční muzem v Pardubicích-Rosicích n. Labem

Train museum Pardubice

Hned vedle nádraží v Pardubicích-Rosicích n.Labem je malé železniční muzeum. Vedle kolejové techniky, i stará zařízení, budovy a další technika našich předchůdců. 

Z Popic přes Pálavu až do Mikulova

Stanice Popice je výchozím místem červené turistické cesty. Za půl hodiny jste ve Strachotíně. Za další půl hodinku jste v Dolních Věstonicích a za další hodinku pohodlné chůze jste nahoře, na vrcholu Dívčích hradů. My jsme viděli mlhu, ale věřte nám, je odtud krásný výhled na Pálavu a na novomlýnské nádraže. Po červené můžete pokračovat až do Mikulova na vlak. 

Dětské dopravní centrum v Prostějově

Kousek od mítsního nádraží v Prostějově je Dětské dopravní centrum. Z místního nádraží asi 5 minut pěšky. Půjčují tu kola, koloběžky, tříkolky i další vozítka, včetně helmy. Je tu i bufet, takže nějaké to pití a pamlsky pro děti lze koupit na místě. Jsou tu i místa na sednutí.

Do Světlé za spisovatelem Haškem

Z boku nádražní budovy ve Světlé nad Sázavou je pamětní tabule na příjezd spisovatele Jaroslava Haška. A pokud se vydáte do města, tak vězte, že vedle zámku s malým muzeem hraček tu mají i podzemí. 
Prohlídka trvá asi 45 minut, dole je stálá teplota kolem 12st, takže svetry a bundy na sebe. Lístky na prohlídku a sraz účastníků je u info centra na hlavním náměstí.

Strasshof železniční muzem

Železniční muzeum (Eisenbahnmuseum) je v obci Strasshof, kousek od Vídně. Ve výtopně a na přilehlých kolejích jsou parní lokomotivy, opravené, pojízdné, ale i rezavějící a čekající na záchranu. Dále jsou zde historické elektrické lokomotivy, nákladní a osobní vozy. Část expozice je pod širým nebem. Součásti muzea je i zahradní železnice s jízdami v mini-vláčku, a dále modely kolejišť různých velikostí, od zahradní velikosti po modelovu velikost HO.

Stvořidla na Sázavě

Stvořidla na Sázavě

Na řece Sázavě, kousek od Světlé nad Sázavou, jsou Stvořidla. Rozházené balvany v řece přes které se dá skákat.
Plavání v řece je horší, protože Sázava je mělká a než o plavání lze mluvit o osvěžování ve vodě. Ale cesta pěšky kolem řeky stojí za to, byť část lesa sežral kůrovec.

Šakvice a dál na Pálavu

Vlakem na výlet: Hrad Děvičky - Dívší hrady

Stanice Šakvice je východištěm pro pěší výlety na Pálavu, kdy se využívá na vlaky navazující regionální autobus do Dolních Věstonic. A pak po červené nahoru přes Pálavu. Třeba i v zimě.

Vídeň s dětmi vlakem

Tip na výlet s dětmi vlakem: Vídeň a mořské akvárium. Jak cestovat s kočárkem a s dětmi vlakem. Letní cesta prázdniny 2017 končí a já jedu s dětmi na vyjet do Vídně. Hlavním cílem mořské akvárium. Jedeme prvním ranním, či spíše dopoledním vlakem RailJetem s příjezdem…

Brod přes Sázavu ve Vlastějovicích

Vlastějovice

U řeky Sázavy je obec a železniční nádraží Vlastějovice. Zajímavostí je brod přes řeku. Za normálního stavu vody jsou panely pár desítek centimetrů vody pod hladinou a vy můžete přejít na druhou stranu. Za ten zážitel to rozhodně stojí. Další tipy na výlety do obce Vlastějovice jsou na odkazu

Do Zlína na filmový festival

Zlínský filmový festival

Pokud Zlín, tak doporučuji Zlínský filmový festival pro děti a mládež. Skvělá akce, která se koná rok co rok v centru Zlína. Nejen filmová představení, ale hlavně spousta akcí, a atrakcí pro děti po městě, na zámku co je v centru, v kongrsovém centru a v parcích. A pokud jste ve Zlíně jen na jeden den, a nenavštívíte žádný film, přesto si tu užijete krásný den.

Do Zruče na zámek a na šlapací čtyřkolky

Ve Zruči nad Sázavou je zámek a vyhlídková věž. Ale náš tip na výlet vlakem je dětské hřiště. To se nachází u zámeckého parku a užít si zde hrátek mohou nejen děti. Je zde totiž půjčovna šlapacích čtyřkolek a to i pro dospěláky. Nikdy bych nevěřil, kolik radosti si užijeme na dopravním hřišti. A pak zpátky na zámek, na oběd v zámecké restauraci a odpolední prohlídku.

Pokud máte i Vy zajímavý tip na výlet vlakem, na konci stránky je kontaktní formulář. A nebojte se, jméno ani email nezveřejním, stylistku a případné chyby opravím 🙂
Vaše email adresa je určena jen a pouze pro případnou odpověď na Vás dotaz / komentář. Vaše email adresa nebude nikde zveřejněna ani poskytnuta třetí straně, nebude na ní zasíláno žádné obchodní sdělení a ni nebude ani jinak zpracovávána. Pokud bude Váš dotaz / komentář zajímavý, budu jej, po úpravě, publikovat, ale bez uvedení Vašeho jména a email adresy.