Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /DISK3/www/3876/vlakemjednoduse.cz/dev/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/helpers/robots-helper.php on line 27
Vyberte stránku

Kolik stojí 1.třída pro dítě

Brno – Praha s Českými dráhami 

Sedadla třídy business RailJet 890 Afmpz

Víme, že český stát poskytuje slevu na jízdném pro děti, studenty a staré lidi. Platí však tato sleva v 1.třídě? Kolik mi stojí cestě s dítětem v první třídou?

Vyzkouším největšího českého dopravce ČD. Na jejich webu si zvolím relaci Brno – Praha se zítřejším dnem odjezdu.
Jako dospělý bych za cestu 2.třídu bez slevy zaplatil 245 Kč. Tím stejným vlakem, ale v 1.třídě bych již zaplatil 486 Kč.

Možná, že jste zaslechli, že by cena za cestování první třídou měla být vyšší jen o třetinu. To je sice pravda, ale tato třetina z ceny se počítá z tzv. obyčejného jízdného. Na některých tratích, a cesta z Brna do Prahy mezi nimi je, museli ale České dráhy díky konkurenci zlevnit obyčejné jízdné a poskytují tzv. relační slevu. Jinými slovy, kdyby nebyla konkurence, zaplatili bychom za cestu z Brna do Prahy mnohem více.

Zpět k dětem a cestování 1.třídou.

Děti do pět let cestují zdarma. A to v 1.třídě, problém je v tom, že si v e-shopu ČD nemůžete koupit místenku na tak malé dítě. Musíte to obejít a zadat, že jste dospělý a pak vám e-shop vydá místenku. Cena 35 Kč bez ohledu na věk.

  • Děti od 6 již plných 486 Kč, místenka je v ceně jízdenky.
  • Stejných 486 Kč zaplatí student i důchodce

K tomu opatření došlo od počátku září 2018. Dříve mohli důchodci a děti do 15 let jezdit první třídou s ČD až s poloviční slevou, nyní už musí zaplatit plné jízdné. Tuto slevu dříve nařizoval český stát, ale nově už tyto podmínky neplatí. České dráhy se tak rozhodly toto zvýhodnění zrušit.

Brno – Praha s RegioJetem

RegioJet Business

A jak je na tom druhý železniční dopravce na trase Brno – Praha? Student Agency ve svých vlacích RegioJet nabízí tři třídy: Low cost, Standard a Business.

Cena pro dospěláka za Low Cost je 119 Kč, Standard 199 Kč a Business 399 Kč.

  • Dítě do 6 let neplatí nic, a to ani ve třídě Business. Zadal jsem, že cestujeme dva, já a dítě do 6 let. Za 399 Kč mám dvě místenky. Tedy cena mnohem příznivější než u Českých dráh.
  • Pro dítě starší 6 let a pro důchodce nad 65 let jsou i tohoto dopravce stejné ceny a to na Low Cost 29 Kč, Standard za 49 Kč a Business za plných 399 Kč.

Vidíme, tedy za státní sleva se nevztahuje na cestování 1.třídou, navíc bylo u Českých dráh zrušeno i poloviční cena jízdenky pro děti a důchodce do 1.třídy.

Závěrem: pokud se rozhodnete cestovat s dítětem první třídou, resp. třídou Business, zvažte i to, zda vaše dítě dokáže potichu sedět a dívat se z okna. Nebo se bude nudit …

Porovnání cen mezi ČD a RJ

České dráhy 0-5 starší 6 let dospělý důchodce nad 65 let
2.třída zdarma 61 kč 245 kč 61 kč
1.třída  35 Kč za místenku 486 kč 486 kč 486 kč
RegioJet
LowCost zdarma 29 Kč 119 Kč 29 Kč
Sandard zdarma 49 Kč 199 Kč 49 Kč
Business zdarma 399 Kč 399 Kč 399 kč

V tabulce jsou ceny pro sobotu 25.ledna 2020 za použití vlaku EC282 Metropolitan ČD (odj. z Brna v 7:39) a spoje RegioJet s odjezdem z Brna v 8:09. Není uplatněna žádná sleva.

Co si myslíte o cestování s dětmi 1.třídou?

Vaše email adresa je určena jen a pouze pro případnou odpověď na Vás dotaz / komentář. Vaše email adresa nebude nikde zveřejněna ani poskytnuta třetí straně, nebude na ní zasíláno žádné obchodní sdělení a ni nebude ani jinak zpracovávána. Pokud bude Váš dotaz / komentář zajímavý, budu jej, po úpravě, publikovat, ale bez uvedení Vašeho jména a email adresy.