Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /DISK3/www/3876/vlakemjednoduse.cz/dev/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/helpers/robots-helper.php on line 27
Vyberte stránku

Popis vozu RailJet 893 Bmpz

 • Uspořádání: velkoprostorový vůz 2.třídy určený pro cestu s dětmi, kočárkem, a s kolem
 • Vůz NENÍ určen pro vozičkáře
 • Místo pro kočárek: ANO
 • Místo pro kola: ANO
 • Nízkopodlažní: NE
 • Přebalovák: ANO
 • Zástrčky na elektřinu: ANO
 • WiFi: ANO
 • Obrazový a hlasový informační systém: ANO
 • Dveře: jedno-křídlé předsuvné dveře šířky 80 cm
 • Dveře na oddílu pro sezení:  63 cm
 • Šířka ulčky mezi sedadly: 55 cm
 • Okna se nedají otevřít
 • Klimatizace: ANO
 • WC: uzavřený vakupový systém, nevidíte na kolej

Hodnocení vozu 893 Bmpz RailJet

vstupní dveře do vlaku šířky 80 cm
Ve voze je hlasový nebo i obrazový informační systém - např. hlášení stanic
Ve voze je sezení i u stolečku, sedadla naproti sobě
Vnější dveře se otevírají pomoci tlačítka
Elektrická zástrčka na nabíjení drobné elektroniky
Ve vlaku je místo na kočárek
Ve voze jsou sedadla za sebou
Ve vlaku / voze je oddíl určený pro děti do 10 let

Ucelené soupravy Railjet v modrém nebo v červeném provedení jezdí jako rychlíky na lince Praha – Pardubice – Brno – Břeclav – Wien – Graz. Pro cestování s děti, s kočárkem či s kolem je určen jen a pouze vůz č. 21 (Bmpz893), který je řazen vždy na konci vlaku ve směru z Vídně do Prahy. Resp. jako první vůz za lokomotivou ve směru Praha – Břeclav – Graz.

Vůz 893 je klimatizovány. Okna se nedají otevírat, proti slunci slouží stahovací žaluzie. Ve voze je hlasový a obrazový informační systém. 

Popis vozu 893 Bmpz

Vůz 891 Bmpz

Modrý vůz 893 Bmpz RailJet na vídeňském hlavním nádraží.

RailJet v červeném provedení

Souprava RailJet v červeném provedení, zde na pražském hlavním nádraží

Modré soupravy provozují české dráhy ČD, červené soupravy pak rakouské dráhy OBB. V uspořádání není většího rozdílu. Trochu se liší 1.třída a pak místo pro kola ve voze Bmpz 893.
Podstatnější je, že v červených soupravách obsluhuje v restauarčním vozu a na pojízdném mini-baru rakouská posádka a ceny jsou trochu vyšší, než když pojedete v modré soupravě. 
Na pojízdném mini-baru většinou nefunguje platební terminál, použijte EURa nebo Kč.

Kam nastoupit a jak cestovat s kočákem vlakem RailJet 893 Bmpz

Jak cestovat s kočárkem vlakem RailJet-em

Pro cestování s kočárkem je určen vůz č. 21 (typ 893 Bmpz). Ale nastupovat s kočárkem musíte do předchozího vozu číslo 22. Dveře jsou označeny piktogramem kočárku.

Pokud omylem nastoupíte s kočárkem či s kolem do jiných dveří, je průjezd kolem sedaček velmi problematický – úzké místo mezi sedadly (55 cm).

Místo na kočárek v RailJetu

Po nástupu s kočárkem do vozu číslo 22 jednoduše a pohodlně přejedete do vozu číslo 21, kde právě místo dveří jsou na obou stranách místa na kočárek.
Mezi vozy číslo 21 a 22 nsjou žádné mezivozové dveře a spoj je nehlučný a bezpečný. 

Pozor při nástupu / výstupu na starém brněnském hlavním nádraží, vůz 21 zastavuje již ve výrazném oblouku na konci / začátku nástupiště. Mezera mezi schody vozu a nástupištěm je už značná. Pozor proto při nastupování a vystupování s kočárkem a s dětmi (!).

Kam nastoupit a jak cestovat s kolem vlakem RailJet 893 Bmpz

Dveře vozu Bmpz 893 určené pro nástup s kolem

Vůz RailJet Bmpz 893 je určen pro cestování s kolem. Místo na kolo je hned za lokomotivou. Ale pozor, tyto jednotky jsou ve směru z Prahy do Vídně taženy lokomotivou, a ve směru z Vídně do Prahy tlačeny lokomotivou. Pořadí vozů se nemění. 

Pokud cestujete s kolem, smíte využít jen a pouze vozu 21. Zde jsou rámy pro 10 v modré soupravě, resp. 7 kol v červené soupravě.
Pro nástup s kolem použijte jen první dveře za lokomotivou. Jsou označeny piktogramem kola.
Tyto dvře jsou vždy na konci (začátku) soupravy RailJet.
Hned za dveřmi je místo a rámy pro kola. Lze sem umístit i kočárek, ale tato část vozu není klimatizována ani vytápěná. Navíc je oddělena od zbytku vozu dveřmi.
Pro cestu s kolem vlaky RailJet musíte mít rezervaci na kolo.

Vůz 893 RailJet

Místo pro kola a odděleno od oddílu k sezení posuvnými dveřmi. Vpravo nahoře modré soupravě, vlevo pak uchycení kol v červené soupravě.

RailJet - místo pro kola
Uchycení kol ve voze 893 RailJet

V červených soupravách (patřících rakouským železnicím – OBB) je sedm stojanů na kola, v modrých soupravách patřících ČD je deset míst na kola. 

Pozor při nástupu / výstupu na starém brněnském hlavním nádraží, vůz 21 zastavuje již ve výrazném oblouku na konci / začátku nástupiště. Mezera mezi schody vozu a nástupištěm je už značná. Pozor proto při nastupování a vystupování s kolem (!).

Sedadla ve voze RailJet 893 Bmpz

Vůz 893 Bmpz je v určen pro cestování s dětmi, s kojenci a s kočárkem. Druhá polovina vozu je učena pro cestování s kolem. Tento vůz je v rezervačním systému ČD označen jako vůz 2.třídy číslo 21. Pokud s více dětmi, doporučuji si zarezervovat místa u stolku, kde jsou fólie se stolními hramu jako např. Člověče nezlob se.

Pro cestování s kočárkem není třeba místenka na kočárek, pro cestování s kolem je povinna místenka na kolo.

Vozy 2.třídy v soupravě RailJet

Uspořádání sedadel je ve voze 893 po dvou za sebou jako v letadle, část sedadel je v uspořádání dva a dva kolem pevného stolu. Sedadla nejsou polohovatelná.
Uprostřed délky vozu jsou po obou stranách regály na velké kufry a baťohy.

Vozy 2.třídy v soupravě RailJet

Sezení je buď za sebou, nebo u pevného stolečku. Zdroj el. energie je dole mezi sedadly. Ve vozech je dostupný wi-fi signál, ale já dávám přednost připojení mám přes klasický mobilní internet v mobilu.

Zábava a mini-kino pro děti ve voze Bmpz 893 RailJet

 

Mini-kino ve voze 891 RailJet

Ve voze 893 Bmpz je pro děti připravené mini-kino, kde běží kreslené pohádky. Většinu v češtině, či v němčině. Zvuk nastavuje průvodčí a je spíše potichu. Děti sedí na třech stupíncích naproti obrazovce. Když slunce, lze stáhnout žaluzii.

Dětský oddíl ve voze 893 RailJet

V dětské části vozu 893 jsou na stolech namalovány dětské deskové hry. Liší se podle typu vozu, ale v zásadě vždy potřebujete figurky a hrací kostku. Tu má u sebe průvodčí, ale než ten příjde … pokud cestujete s dětmi, doporučuji si vzít figurky a házecí kostku s dětmi do vlaku sebou.

Dveře a průchody 

Nástupní dveře šířky 80 cm do RailJetu

Nástupní dveře mají spodní výsuvný schodek do RailJetu

Výstupní dveře, tlačítko zelené / červené na otevírání / zavírání dveří

Výstupní dveře, tlačítko zelené / červené na otevírání / zavírání dveří.

Výstupní dveře, tlačítko zelené / červené na otevírání / zavírání dveří

Vnější dveře jsou šířky 80 cm. Madlo je zapuštěné do stěny a nezužuje nástupní prostor. Dveře se otevírají (a zavírají) zeleným / červeným tlačítkem. Po otevření dveří se vysune i spodní schodek usnadňující nástup.

Průchod mezi vozy RailJet

Průchod mezi vozy RailJet je pohodlný, nehlučný a uživatelsky přívětivý. Už žádné těžké dveře a plachtíci plechy na zemi jak u klasických vozů.

Pro větší odpadky jako jsou třeba láhve či přečtené noviny, slouží nádoby u východu – na obrázcích jsou vlevo pod displejem. 

Dveře do dětského oddílu ve voze č. 21, zde v červené soupravě

Dveře do dětského oddílu ve voze 893 jsou označeny piktogramem dětské tváře, motiv se objevuje i v podhlavnících.

Na rozdíl od ostaních dveří, které reagují na pohyb, tyto dveře do dětského se otevírají na zelené tlačítko. Šířka vnitřních dveří je 63 cm.

Záchod vozu Bmpz 893

 

Záchod je ve voze 893 jen jeden. Je s přebalovákem, ale není moc velký. Ovládání splachování, výdej vody a sušák horkým vzduchem je na tlačítka. Výdej tekutého mýdla ručně tahlem k sobě. Nad umyvadlem je velké zrcadlo. Na dveřích je věšák. Otevírání dveří zatlačit dovnitř. 

Záchod tvoří  uzvařený systém, odpad je odsávám podtlakem do nádraže jako v letadle. Některé děti se toho „sacího“ zvuku bojí.

Přebalovák ve vlaku RailJet

Přebalovák je ve vlaku RailJet jen ve voze Bmpz 893. Ostatní záchody v soupravě RailJet jsou bez přebalováku.

Výmalba na záchodě ve voze 21 RailJet

Na stěnách každého záchodu v soupravě RailJet jsou jiná vyobrazení. Ve voze 893, určeného pro cestování s dětmi, jsou na stěnách i takové hravé motivy.

Klady a Zápory vozu 893 Bmpz

„Mám ráda ucelené soupravy, kdy průchody mezi vozy jsou nehlučné, žádné těžké dveře. Ještě jako dítě si pamatuji ty hrozné dveře na pružinu, a na zemi mezi vozy skřípající plechy podlahy. Pohodlné sezení. Oceňuji dětský vůz a tichý vůz.“

„Škoda, že vlak není aspoň částečně nízkopodlažní. A při nástupu do dětského oddílu musíte pamatovat, že nastupujete do dveří o vůz předním. Zejména míst pro kočárky  by mohlo být více a v červených soupravách OBB je i málo míst na kola.“

Hledáte jiný vůz?

Váš příspěvek (dotaz či komentář) se nezobrazí hned. Napřed čeká na schválení / zodpovězení. Poté bude uveřejněn. Vaše email adresa je určena jen a pouze pro případnou odpověď na Vás dotaz / komentář. Vaše email adresa nebude nikde zveřejněna ani poskytnuta třetí straně, nebude na ní zasíláno žádné obchodní sdělení a ni nebude ani jinak zpracovávána. Pokud bude Váš dotaz / komentář zajímavý, budu jej, po úpravě, publikovat, ale bez uvedení Vašeho jména a email ad