Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /DISK3/www/3876/vlakemjednoduse.cz/dev/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/helpers/robots-helper.php on line 27

Wien Hbf

Vídeňské hlavní nádraží je zcela nové nádraží, které vyrostlo na začátku nového milénia při přestavbě vídeňského železničního uzlu. Původí nádraží také již nestačilo množství vlaků a pohodlí cestujících.
Výsledkem je moderním nádražím jak z pohledu železničního provozu, tak nás cestujících

Vídeň-hlavní nádraží

Hodnocení

Hodnocení nádraží na 100 %

Tady je popis a hodnocení Vídeňské hlavní nádraží v červenci 2018?

Wien hbf je největším nádražím v Rakousku a v okolí. Přes množství regionálních i mezistátních spojů a velký objem cestujících, je nádraží navrženo natolik velkoryse a moudře, že se netlačíte, orientace je v pohodě, a hlavně, nádraží je průchozí, netrpíte pocitem stísněnosti. Nástupiště jsou nad uliční síti a z „podchodu“ vycházíte v úrovni okolních ulic.

Další regionální vlakové linky a metro jsou o patro, resp. dvě patra níže. U nádraží jsou zastávky městských autobusů a tramvají. Regionání a mezinárodní autobusy staví pod nástupišti, kousek od vestibulu.

Vídeňské hlavní nádraží má místa k čekání pod nástupišti. A tak pokud víte, odkud vám vlak jede, můžete si vybrat otevřenou čekárnu nebo ukrátit čas v některém z obchodů nebo posedět v restaruraci či kavárně.

Široký výběr občerstvení, které je možné zabalit a vzit sebou, tak na snězení na místě. Posezení s jídlem na lavicích vedle „pouličních“ prodejen ve vestibulu. Pro náročnější a delší čas, klasické restaurace a kavárny. Vše čisté.
Záchody čisté, placené.
Na křížení vestibulu a odchodu je prodejna lístků u přepážek nebo z automatů. Na druhé straně turistické informace.

Podrobně
 • Bezbariérovost nádraží – ANO
 • Bezbariérovost nástupiště – ANO
 • Celkový počet nástupišť: 12
 • Všechna nástupiště jsou přímá nebo jen v mírném oblouku. Vysoká, široká, přehledná a bezpečná. Zastřešená.
 • Přístup na nástupiště: schody, výtahy, jezdící schody,
 • Podchod – ANO
 • Orientace na nádraží – bez problému
 • Odjezdová tabule – ANO
 • Pokladny – ANO
 • Záchod – ANO
 • Čekárna – ANO
 • Čistota – ANO
 • Občerstvenní – ANO, velké množstí obchodů, rychlé občerstvení, kavárny, samoška
 • Veřejná doprava – ANOautobusy, reg. autobusy, tramvaje
 • Stanice metra – ANO, 10 minut chůze
 • Parkování kol – ANO
 • Parkování aut – ANO, podzemní garáže

Vídeň hlavní nádraží

Přednádraží ve Vídni
Přednádraží ve Vídni. Za zády mám zastávky městských autobusů a tramvají. I venku, na obrázku vpravo, jsou další místa k sednutí a občerstvenní
Vstup na hlavní nádraží ve Vídni

Pokud chcete využít tramvají, dávejte si pozor na tramvajovou linku D. Ta sice jezdí na vídeňské hlavní nádraží, ale s poznámkou „jih“. Zastávka je sice pod nástupišti, ale asi 6 minut chůze od hlavní haly. Pokud neznáte, nepoužívejte linku D nebo si nechte delší čas na přestup.

Stanoviště dálkových autobusů u hlavního nádraží ve Vídni
Stanoviště dálkových autobusů u hlavního nádraží ve Vídni je z vestibulu asi tři minty chůze.
Plán vídeńského hlavního nádraží

Plán vídeńského hlavního nádraží, včetně okolních ulic a linek městské veřejné dopravy.

„Zadní“ vstup, taxi a BUS na letiště

Zadní vchod na vídeňské nádraží

Vídeňské nádraží je průchozí širokým osvětleným podchodem v úrovni okolních ulic. Takto vypadá vchod ze „zadní“ strany nádraží.

Taxíky a BUS na letiště

„Zadní“ východ z nádraží nejspíše využijeme pro cestu taxíkem nebo přestup na autobus na vídeňské letiště.

Přístup na nádraží a nástupiště z metra

Většina cestujících využije pro příjezd na hlavní vídeňské nádraží metro. To je však od nádraží trochu dál a pokud tudy procházíte poprvé, je nutné bedivě sledovat směrovky.
I samotná stanice červené linky U1 se jmenuje Südtiroler Platz – Hauptbahnhof.

Südtiroler Platz Wien, U1

Při výstupu ze soupravy metra sledujte modré směrovky Hauptbahnhof.

Přístup na 1.nástupiště 

Wien Hauptbahnhof - description

Na vídeňském nádražíje 12 nástupišť. První dvě jsou v podzemí, dalších deset nad úrovni ulic. Když přicházíte z metra, první je odbočka na 1.nástupiště, které vám jezdí nad hlavou. 

Wien Hauptbahnhof - description

Pro opačný směr na 1.nástupiště vídeňského hlavního nádraží vede cesta kolem Mekáče. Schody nebo výtah.

Přístup na 2.nástupiště

Wien Hauptbahnhof - description

Při cestě z metra je další odbočka k 2.nástupišti. I toto je v podzemí vídeňského hlavního nádraží.

Přístup k 3. až 12.nástupišti Vídeň hlavní nádraží

Wien Hauptbahnhof - description

Pokud přícházíte ze stanice metra červené linky U1, pokračujte k nástupištím 3. až 12. po schodech nahoru do hlavní odbavovací haly.
Pokud prefereujte výtahy nebo si chcete nakoupit / projít si obchodní galerii a dát si večeři nebo kávu, zahněte doprava. Na nástupiště pak přímo vyjedete výtahy.   

Automaty na jízdenky na nádraží Vídeň

Na vídeňském nádraží je možné koupit jízdenky i na přepážce. Většina cestujících ale využívá automatů na jízdenky.
Průvodčí na spolkových drahách vyžadují papírovou jízdenku. Pokud ji máte zakoupenou přes e-shop, v těchto automatech si ji před cestou vytisknete.

Wien Hauptbahnhof - description

V hlavní hale je velké množství prodejen s občersvenním a dalšími drobnostmi, které si můžete sníst na lavicích mezi prodejnami, nebo vzít sebou do vlaku.

Wien Hauptbahnhof - description

Vestibul vídeńského nádraží při opačném pohledu: prodejny rychlého občerstvenní mám nyní za zády, vlevo mám velikánskou odjezdovou tabulu a podchod k nástupištím, a nyní se dívám na jezdící schody dolů k 1. a 2.nástupišti.
Pokud bych šel rovno, vyjdu na ulici, kde mohu přesednout na autobusy nebo tramvaje. 

Podchod pod nástupišti 3. až 12.

Wien Hauptbahnhof - description

Pokud vyjedeme nahoru, jste v hlavní odbavovací hale. Vpravo od pojízdných schodů je nepřehlednutelná odjezdová tabule. A pod ní je chodba k nástupištím 3. až 12.

Podchod pod nástupišti 3 až 12 ve Vídni

Podchod pod nástupišti 3 až 12 ve Vídni během vánočních svátků. Nástupiště jsou kolmo nad námi a pojízdné schody na obrázku vedou do dolního patra této obchodní galerie. 

Wien Hauptbahnhof - description

Z chodby vedou nahoru na nástupiště jezdící schody nebo …

Wien Hauptbahnhof - description

… vtahy. Tyto výtahy jezdí přes tři patra. Nahoře jsou nástupiště, uprostřed je chodba na které právě stojíme.  Dolů se dostanete do dalšího patra obchodní galerie a pod ní je ještě parkoviště.

Čekárny na nástupiště 3. až 12.

Wien Hauptbahnhof - description

Na vídeńském hlavním nádraží nejsou klasické uzavřené čekárny, ale v podchodu, mezi každou dvojici pojízdných schodů, je posezení. Včetně místa pro baťohy a kufry. V čele je plánek nádraží a obrazovky s odjezdy vlaků.

Pro cestu nahoru na nástupiště můžete využít i druhý, souběžný, podchod. Z něho však nahoru na nástupiště vedou jen klasické schody. 

Nástupiště 3. až 12.kolej

Nástupiště Wien hbf

Z podchodu vedou hahoru na nástupiště schody, pojízdné schody a výtahy.

Wien Hauptbahnhof - description

Z každého nástupiště vede dolůdo podchod dvojice výtahů.
Výhodou výtahu je, že s ním můžete sjet i do nižších pater než je hlavní podchod.
Pro neznalé doporučuji sjet / sejít jen o jedno patro.

Wien Hauptbahnhof - description

Nástupiště 3. až 12. je stejné. Všechny jsou široké, přehledné a bezpečná. Do nízkopodlažních vlaků nastupujete skutečně bazbariérově.
Na nástupištích jsou informace o odjezdech vlaků, včetně řazení.

Nástupiště na Vídeňském nádraží
Nástupiště na Vídeňském nádraží

Nástupiště na Vídeňském nádraží jsou pod střechou a mohu říci, ani v zimě tu netáhne. Na nástupišti jsou místa k sezení, ale pokud by byla zima, tak tu jsou i uzavřené prosklené mini čekárny. 

Umístění vlaku na nástupišti a jeho řazení

Velmi šikovnou (a potřebnou) pomouckou jsou informace o umístění vlaku na nástupišti a jeho řazení. Tyto info panely jsou samozřejmě i na nástupištích. Při délce nástupiště si všimněte, že vlaky stojí vpředu nebo vzadu na nástupišti. Úseky nástupišť jsou označeny písmeny. 

Detail řazení vlaku

Detail řazení vlaku. Na obrázku vozy první a druhé třídy,  čísla vozu, kde je restaurační vůz a kde je cílov stanice toho konkrétního vozu.

Parkování na vídeňském nádraží

Parkování na vídeňském nádraží

Podchod pod hlavním nádražím je dvouposchoďový. A ještě pod ním jsou podzemní parkoviště. Dolů k autu buď po pojízdných schodech (jak na obrázku), mnohem rychleji výtahem rovnou z nástupiště.

Klady a Zápory

„Než mluvit o nádraží, je to spíše obchodní galerie odkud odjíždějí vlaky. Pořádná  bezpečná nástupiště. Nádraží je zcela bezschodovité  (bezbarierové). Do nízko-podlažních vlaků bez problému. Dobrý informační systém. Všude čisto. Nádraží je tiché, protože zde nejsou hlášení o vlacích. Hlásí se jen mimořádnosti jako je zpoždění.“

„Stanice metra linky U1 je nečekaně daleko. Počítejte aspoň s 10 minuta chůze.
Pozor také na linku tramvaje D, která sice jede na nádraží, ale k jeho jižnímu okraji. Pro neznalé to může být nečekaná svízel.
Není tu čekárna pro děti. Hledala jsem ji jak na místě, tak přes internet a nic.“

Další hodnocená nádraží

Vaše email adresa je určena jen a pouze pro případnou odpověd na Vás dotaz / komentář. Vaše email adresa nebude nikde zveřejněna ani poskytnuta třetí straně, nebude na ní zasíláno žádné obchodní sdělení a ni nebude ani jinak zpracovávána. Pokud bude Váš dotaz / komentář zajímavý, budu jej, po úpravě, publikovat, ale bez uvedení Vašeho jména a email adresy.