Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /DISK3/www/3876/vlakemjednoduse.cz/dev/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/helpers/robots-helper.php on line 27

Nymburk hl. nádraží

Z pohledu cestujících opravdu malé nádraží, přesto velmi důležitý přestupní uzel mezi spoji od Kolína na Mladou Boleslav, vlaky směr Lysá nad Labem (-Praha) a vlaky směr Chlumec nad Cidlinou. Úroveň nádraží hodně podivná.

Nymburk hlavní nádraží

Hodnocení

Hodnocení nádraží na 30 %

Pro pohodlné a bezpečné cestování vlakem s dětmi, s kočárkem, u starších lidi či na vozíku jsou důležité jak samotné vagóny, tak i stav a vybavení nádraží. Má nádraží pohodlné a bezpečné nástupiště a jak se na nástupiště vůbec dostanu? Tady je popis a hodnocení hlavního nádraží v Nymburku v lednu 2019 z pohledu cestujících?

Z Nymburku máme smíšené pocity. Vystupovaly jsme na rovných, vysokých a přehledných nástupištích s podchodem. Ale do vlaku do Hradce Králového jsme nastupovaly u nádražní budovy z nízkých a úzých nástupišť tvořených panely. Samotná nádražní budova, resp. ta část pro cestující, je malá – žádná uzavřená čekárna. Sedí se na lavicích na chodbě. Dále pokladna, malý obchod, automat.

Před nádražím autobusové nádraží, parkoviště pro kola a pro auta. Vše, Jako kdyby už řadu let čekalo na svoji modernizaci.

Podrobně
 • 2. a 3. nástupiště – rovná, vysoká, široká, bezpečná a zastřešené.
 • 1.nástupiště u nádražní budovy – nízké, úzké, panely, bez zastřešení. 1.nástupiště slouží pro tři (!) koleje. Příchod až po zastavení vlaku
 • Přístup na 2. a 3.nástupiště – podchod, schody. Na druhém konci zřejmě výtah – netestováno.
 • Přístup na 1.nástupiště – přecházením první koleje (ta je v celé délce pokryta panely) a pak přechody mezi kolejemi
 • Přístup na nádraží – do podchodu rovnou z ulice vlevo od nádražní budovy, do čekárny po schůdcích,  
 • Bezbarierovost – NE
 • Orientace na nádraží – zmatečné první nástupiště
 • Pokladny – ano
 • Záchod – ano, ale musíte jít kolem nádražní budovy a vlevo od vstupu do podchodu. Klíče na pokladně.
 • Čekárna – sedíte a stojíte přímo na chodbě
 • Čistota – celkem ano
 • Občerstvenní – automat a prodejna noviny – nápojů – baget. Restaurace přímo na nádraží.
 • Veřejná doprava – přimo před nádražím autobusové nádraží, regionální a městské linky
 • Parkování kol – hned vpravo u nádražní budovy
 • Parkování aut – za autobusovým nádražím

Přístup na nádraží

Nádraží v Nymburku

Hlavní nádraží v Nymburku: ač velká budova, pro cestující je určena jen její velmi malá část. Navíc příchod do čekárny je přes nějaký divný přístavek. Rozhodně nic pro vozičkáře.

Přednádražní plocha v Nymburku

Hned před nádražím je stanoviště autobusů a parkoviště kol a aut. Nic moc pohledného to sice není, ale svůj účel plní. Škoda, že čekání na autobusy není kryté. 

Nádražní hala

Čekárna na nádraží Nymburk

Opravdu malá „čekárna“ v Nymburk hl. nádraží. Cestující by si určitě zasloužili něco lepšího. Dvě pokladny, na druhé straně malý obchod a automat na pamlsky a kávu. Je znát, že nádraží už čeká na svoji modernizaci.

Nástupiště 2 a 3

Nymburk nástupiště

Dvě nástupiště na nádraží v Nymburku jsou dlouhá, široká a přehledná. Lavičky, po celé délce, zastřešená. Povrch už něco pamatuje, ale ještě se to dá.

Nymburk nástupiště

Směsice laviček a betonových květináčů. Podchod je až na konci (začátku) nástupiště.

Nástupiště 1

1.nástupiště v Nymburku

1.nástupiště v Nymburku je něco, jak to napsat, zvláštního. I.nástupiště je tvořeno třemi kolejemi. Nízké, úzké, příchod až po zastavení vlaku. Tak tohle je opravdu špatné a nepřívětivé pro cestující.

1.nástupiště v Nymburku

První kolej u staniční budovy je pokryta panely. Pak následuje panelové nástupiště číslo 1, kolej a další panelové nástupiště číslo 1. A pak další kolej a další panelové nízké nástupiště. 

1.nástupiště v Nymburku

Při čekání na vlak u prvího nástupiště se můžete skrýt pod střechou nádraží a posedět na klasických starodávných lavičkách. Bezbarierovost zde ale nehledejte.

1.nástupiště v Nymburku

Nízkopodlažní vlak u nízkého panelového nástupiště v Nymburku. Všimněte si vystupování z těch druhých otevřených dveří do sníženého „nástupiště“.

Podchod na 2. a 3.nástupiště

Podchod na nádraží v Nymburce / Nymburku

K 2. a 3.nástupišti vede podchod. Výstup je ale jen po schodech. 

Výtah na nádraží v Nymburku

Výtah na nádraží v Nymburku je zase na druhém konci nástupiště. Jeho funkčnost jsem ale nezkoušela.

Podchod na nádraží v Nymburku

Kachlíčkovaný a čistý podchod na hlavním nádraží v Nymburku

Vstup do podchodu na nádraží v Nymburku

Z prvního nástupiště u staniční budovy je další vstup do podchodu. 

Schody do podchodu na nádraží v Nymburce

Výstup z podchodu na 2. a 3. nástupiště na hlavním nádraží v Nymburku

Schody do podchodu na nádraží v Nymburce

Do podchodu hlavního nádraží v Nymburce můžete sejít přímo z ulici, resp. od autobusového nádraží. Nemusíte tedy chodit přes nádraží.

Klady a Zápory

„Co je dobře? 2. a 3. nástupiště je vysoké, široké, přehledné a plně kryté. Sympatický je přímý přístup do podchodu z ulice, nemusíte chodit přes nádraží. Oceňuji parkování kol, aut a autobusové nádraží u toho vlakového.“

„Co dodat? Sami to vidíte. Tak využívané nádraží a u staniční budovy tři nízká panelová nástupiště. To snad nemyslí vážně. Doufám, že už brzy dojde k modernizaci. K čemu jsou nízkopodlažní vlaky, když máme nízká nástupiště? A 2. a 3. nástupiště? Sice vysoké a široké, ale přístup jen po schodech.“

Další hodnocená nádraží

Vaše email adresa je určena jen a pouze pro případnou odpověd na Vás dotaz / komentář. Vaše email adresa nebude nikde zveřejněna ani poskytnuta třetí straně, nebude na ní zasíláno žádné obchodní sdělení a ni nebude ani jinak zpracovávána. Pokud bude Váš dotaz / komentář zajímavý, budu jej, po úpravě, publikovat, ale bez uvedení Vašeho jména a email adresy.