Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /DISK3/www/3876/vlakemjednoduse.cz/dev/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/helpers/robots-helper.php on line 27

Mikulov

správně řečeno Mikulov na Moravě, je krásné místo ležíci pod Pálavou, oblíbeným to výletním místem na Jižní Moravě. Jednokolejná železnice vede ze Znojma přes Mikulov do Valtic a Břeclavi. V roce 2017 začala její postupná rekonstrukce a zvyšování rychlostí vlaků. Z historického jádra města Mikulov je to na nádraží z kopce asi 10 minut chůze. Tedy, pokud trefíte správnou cestu …

Mikulov na Moravě

Hodnocení

Hodnocení nádraží na 70 %

Pro pohodlné a bezpečné cestování vlakem s dětmi, s kočárkem, u starších lidi či na vozíku jsou důležité jak samotné vagóny, tak i stav a vybavení nádraží. Má nádraží pohodlné a bezpečné nástupiště a jak se na nástupiště vůbec dostanu?
Tady je popis a hodnocení nádraží v Mikulově na Moravě, po modernizaci, v květnu 2019.

Od naši poslední návštěvy proběhla kompletní modernizace nástupišť. Nyní jsou všechna nástupiště vysoká, rovná a dostatečně široká. Výstup a nástup je proto bezpečný.  Na nástupišti jsou lavičky, přístřešky a informační panely.

Orientace je na mikulovském nádraží v pohodě. Došlo ke zjednodušení značení, kdy nástupiště je označeno číslem koleje u které zastaví vlak.

Díky chytrému řešení míjení vlaků tu není žádné přecházení kolejí a není tu ani podchod.
Přístup je plně bezbarierový.

Podrobně
 • Bezbariérovost: ANO
 • Nástupiště – vysoké, rovné, bezpečné.
 • Přístup na nástupiště – bezbarierové
 • Přístup do nádražní budovy – schůdky, prahy
 • Orientace na nádraží – bez problému
 • Pokladny – ANO
 • Záchod – ANO
 • Čekárna – ANO
 • Čistota – udržováno
 • Občerstvenní – ANO, automaty na drobnosti. Vedle nádraží taková omšelá hospoda.
 • Veřejná doprava – hned u nádraží je zastávka regionálních autobusů
 • Parkování kol – kolem nádraží
 • Parkování aut – před nádražím

Přístup na nádraží v Mikulově

Nádraží v Mikulově na Moravě

Nádražní budova v Mikulově na Moravě: vstup do čekárny a k pokladnám dveřmi uprostřed (schod) a nebo můžete nádražní budovu obejít z obou stran a takto zajet rovnou na nástupiště.

Nádraží v Mikulově na Moravě

Pohled od nástupiště směrem k městu. Cesta kolem nádražní budovy (mapa, turistický rozcestník) na regionální autobusy. V pozadí Svatý kopeček nad Mikulovem.

Čekárna na nádraží v Mikulově

Na nádraží v Mikulově na Moravě

Pokladna na nádraží v Mikulově. Čisto, lavice na sednutí už něco pamatují. Dva automaty na drobné občerstvenní a nezbytnou kávu na cestu.

Mikulov na Moravě, čekárna

Touhle chodbou a čekárnou v jednom se přichází na nástupiště. Na konci chodby záchody. Klíč vám půjčí v pokladně. S koly nádraží radši objeďte. 

Nádraží v Mikulově na Moravě

Nádraží Mikulov na Moravě

Před nádražní budovou je velký plac s lavičkami a stojany na kola.
Uprostřed na té černé tabuly jsou napsány odjezy a příjezdy vlaků a číslo koleje.
Pokud si přesto nejste jisti, je na modré tabulky napsán směr vlaků. 

Křižování vlaků ve stanici Mikulov na Moravě

Protože železniční trať před a za Mikulovem je jednokolejná, vlaky se ve stanici Mikulov na Moravě, tzv. křižují.
To znamená, že přijede vlak od Břeclavi, zastaví u jednoho nástupiště a umožní nástup a výstup cestujících.
Skoro současně přijede vlak i z druhé strany, od Znojma, a zastaví u druhého nástupiště na jiné koleji. Přehodí se výhybky a až cestující nastoupí, vlaky pokračují dál.

Nástupiště u koleje první a čtvrté

Nástupiště v Mikulově na Moravě

Vlevo od nádražní budovy je nástupiště koleje 1 a 4. Nástupiště je vysoké, přehledné a bezpečné. Značení přehledné plus informace o směru a času odjezdu vlaků.
Kolej první je průjezdná a teď je na ní vlak od Znojma směr Břeclav.
Kolej čtvrtá je tzv. kusá (slepá).

Nástupiště v Mikulově na Moravě

Díváme se z nástupiště od první a čtvrté koleje směrem k nádraží. Východ směr reg. autobusy a město je vpravo kolem nádražní budovy. 
Na začátku nástupiště je přístřešek. Cesta je bezbrariérová. 

Nástupiště na koleji druhé v Mikulově

Nástupiště na koleji druhé v Mikulově na Moravě

Nástupiště na koleji druhé v Mikulově na Moravě je vpravo od nádražní budovy. Přístup je opět plně bezbariérový. 

Nástupiště na koleji druhé v Mikulově na Moravě

Přístřešek pro cestující na nástupiště na koleji druhé v Mikulově na Moravě

Na co si dát pozor

Cesta z nádraží do Mikulova

V Mikulově je mezi nádražím a městem široká silnice, kterou je obtížné přejít. Pokud chcete jít či jet na kole z nádraží do Mikulova na náměstí a dál, dejte se touto cestou mostem nad silnici. Ztratit se nemůžete, stále do mírného kopce.
Horší je to z druhé strany, z náměstí na nádraží …

Pálava směrem k Mikulovu na Moravě

Pokud jdete z Pálavy, z Mikulova na vlak, tak vězte, že trefit nádraží není vůbec snadné. Nádraží je v údolí pod městem, za širokou silnici. Nejlepší a nejkratší cesta je mostem pro pěší nad silnici, která vás přivede přímo před nádraží. Z náměstí jste tam za 10 minut. Pokud to trefíte.
Ale značení z náměstí je trochu horší, lehce sejdete ze správého směru a pak budete složitě a zdlouhavě obcházet silnici. Mapu, navigaci v mobilu a nechte si radši více času. Uspořeny čas můžete s dětmi spotřebovat na dětském hřišti před mostem.

Zajímavosti v okolí Mikulova na jižní Moravě

Nádraží v Mikulově na Moravě je skvělým místem pro začátek výletu do Mikulova města nebo na okolní cyklo a in-line trasy.
Pokud se vydáváte na Pálavu, doporučuji Mikulov jako cílové místo výletu, jednak kvůli množství hospod a vináren a také proto, že na nádraží je to z města z kopce dolů.

Mikulov Kozí hrádek

TIP na výlet: pokud budete v Mikulově, doporučuji si zajít na Kozí hrádek. Z náměstí je to jen skok, asi 10 minut po schodech nahoru. Než zřícenina hradu je to spíše rozhledna. A výhled stojí za to. Nejen na Mikulov, ale i na stranu druhou, na Pálavu.

Klady a Zápory

„Neuvěřitelná změna k lepšími. Když jsem nádraží v Mikulově navštívila v roce 2017 byla tu hrůza. Dnes, po modernizaci, je to změna k nepoznání. Vysoká a bezpečná nástupiště, žádné přecházejí kolejí na nástupiště po zastavení vlaku jako dříve.“

„Škoda, že modernizace nádraží se ještě nedotkla samoté budovy. Také je třeba si dávat pozor, zda-li vlaky odjíždějí z nástupiště vpravo či vlevo od nádražní budovy. Chybí tu pořádné turistické informace. Nádraží je totiž významným místem začátku cest pro cyklo-turisty na Pálavu.“

Další hodnocená nádraží

Vaše email adresa je určena jen a pouze pro případnou odpověd na Vás dotaz / komentář. Vaše email adresa nebude nikde zveřejněna ani poskytnuta třetí straně, nebude na ní zasíláno žádné obchodní sdělení a ni nebude ani jinak zpracovávána. Pokud bude Váš dotaz / komentář zajímavý, budu jej, po úpravě, publikovat, ale bez uvedení Vašeho jména a email adresy.