Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /DISK3/www/3876/vlakemjednoduse.cz/dev/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/helpers/robots-helper.php on line 27
Vyberte stránku

Mám dvě děti …

… a s kamarádkou jsme začali pořádat rodinné výlety pro známé a známé známých s kočárky a s dětmi. Samozřejmě část cesty vlakem. A zjistili jsme, že cestovat s kočárky vlakem, který není nízkopodlažní, není vůbec snadné.

Druhé překvapení bylo, když jsme zjistili, že pro “obyčejné” lidi, kteří necestují každý den vlakem, je problém vyznat se v jízdních řádech, orientovat se na nádraží a využívat možných slev a cenových zvýhodnění. Většinu z nich, nebýt výletu, by ani nenapadlo odložit auto a jet vlakem. Bojí se, že se ztratí.
Pak byli překvapeni, když zjistili, že dveře vlaku se otevírají na tlačítko, okna už otevírat nejdou a ve vozech jsou informační panely a hlášení stanic. “Naposledy jsem jel vlakem na školním výletě,” říkali.

A protože ani na českém, ani na slovenském, webu nebylo nic o cestování s dětmi a s kočárkem vlakem, založili jsme webové stránky, kde jsme popsali skoro všechny vozy, které se u nás pohybují – jestli jsou nízkopodlažní, jaká je šířka dveří, jestli je ve voze místo pro kočárek, kde že je ten dětský oddíl a jak vůbec najít vůz pro cestování s dětmi.

Mysleli jsem, že hotovo, ale zanechali jsem ze slušnosti na webu kontaktní formulář, kdyby byl nějaký ten dotaz. A maminky se nás začaly ptát „A co nádraží? Jak na nástupiště, je tam výtah nebo jen schody z podchodu…?”. Tak jsme se vrhli na popis nádraží. Ale při počtu 2.800 nádraží v naší vlasti to nějaký čas zabere. 

Pro koho to děláme …

Podobný problém jako maminky s kočárkem, tedy strmé schody do vlaku a nízká nástupiště, řeší nejen staří lidé, ale prakticky všichni. Stačí když máte těžký kufr na kolečkách nebo kolo. Nejedná se však jen o pohodlí, ale i bezpečnost při cestování. 

Víme, že dochází i k úrazům při vystupování z vlaku. Viděla jsem na vlastní oči, takřka horovové, propadnutí malého dítěte mezi hranou nástupiště a schůdky do vlaku. Dítě chtělo jít samo a mamina jej již nestihla zachytit. Naštěstí se nikomu nic nestalo.

Naším mottem je „Máme rádi zážitky, na které jsme připraveni.“ Věříme, že před první cestou se lidé chtějí podívat, jak vypadá nádraží kam jedou, kde přestupují. Ať je na cestě nic nepřekvapí. Ať nezmeškají přípoj. Díváme se při cestování kolem a vidíme, jak lidem ujíždějí přípoje jen proto, že na nádraží při přestupu zazmatkovali a nevěděli kam se vydat.

Jak zlepšit cestování …

Pokud cestujete s dětmi vlakem, pomožte nám zlepšit stav vlaků a nástupišť a to vyplněním Dotazníku čeho se obáváte při cestě s dětmi vlakem. Výsledky budeme zveřejňovat a poskytneme je i Správě železniční dopravní cesty. Tedy těm, kteří se starají o česká nádraží.

Co na webu nabízíme …

Popis a fotky osobních vozů na české železnici. Jestli jsou vozy nízkopodlažní, vhodné pro cestování s dětmi, jaká je šířka vstupních dveří, jestli mají místo pro kočárek či vozík.

Popis a hodnocení nádraží v naši vlasti a vybraných nádraží v blízkém zahraničí. Jaké je nástupiště, vede na něj výtah nebo jen schody, nebo dokonce musíte překračovat koleje a přístup na nástupiště je až po zastavení vlaku? Zaměřujeme se hlavně na bezpečnost.

Tipy na výlet vlakem a cyklo / turistické cíle v okolí popsaných nádraží a zastávek.

Máme diskuse a výměnu zkušeností zejména se zaměřením na cestování s kočárkem a s dětmi vlakem.

Kdo to platí…

Celý projekt Vlakem jednoduše.cz platíme ze svého. Neobdrželi jsme ani korunu z veřejného, státního či unijního rozpočtu. Nemáme žádný finanční dar z Českých drách, Správy železniční dopravní cesty, ani od žádného jiného dopravce či poskytovatele služeb na dráze. Nemáme (zatím) příjem z inzerce.

V roce 2018 jsme požádali o podporu Nadaci Vodafon, která poskytuje podporu projektům se sociálním posláním. Získali jsme školení a podporu mentora. V létě 2019 nám poskytli 20 hodin práce programátora, který nám pomohl s vylepšením webu tam, kde naše síly již nestačily.

Logo Vlakem jednoduše.cz a úvodná obrázek nám vytvořil kamarád grafik z Vyškova.

Webové stránky a technickou podporu má na starosti vedoucí našeho projektu Vlakem jednoduše.z Pavel Boucník.
Napsat mu můžete na pavel.boucnik@centrum.cz

Chcete nám pomoci …

Našim cílem je pomoci lidem při cestování vlakem. A protože je v naši vlasti skoro na tři tisíce nádraží, uvítáme i Vaši pomoc. Pokud navštívíte nádraží, rozhlídněte se kolem. Malé nebo velké nádraží, třeba jen zastávka na jednokolejné trati. Pošlete nám fotky a popis nádraží.

Zaměřte se zejména na nástupiště. Je vysoké, rovné, dlouhé a dostatečně široké, má pevný povrch? jaký je na něj přístup  – schody, přechod přes koleje, nebo výtah či pojízdné schody?

Jak vypadá čekárna? Jaké jsou služby na nádraží, zejména s ohledem na děti – čekárna, občerstvení, záchody?

Pište na vlakem.jednoduse@gmail.com

Hledáme spolupracovníky …

Pro dlouhodobou spolupráci hledáme dobrovolníky z jednotlivých krajů, kteří by nám fotili a popsali nádraží ve svém okolí. Zaškolíme. Více v příspěvku Jak nám můžete pomoci.

Pište nám na vlakem.jednoduse@gmail.com

Napište nám …

… co se vám libí a hlavně co se Vám nelíbí při cestování vlakem. Z čeho máte strach.
Nebojte se zeptat na spojení vlakem. Zejména když cestujete s kočárkem či s dětmi. Nejzajimavější a opakující se dotazy zveřejníme

Níže je kontaktní formulář nebo nám pište na vlakem.jednoduse@gmail.com

Vaše email adresa je určena jen a pouze pro případnou odpověď na Vás dotaz / komentář. Vaše email adresa nebude nikde zveřejněna ani poskytnuta třetí straně, nebude na ní zasíláno žádné obchodní sdělení a ni nebude ani jinak zpracovávána. Pokud bude Váš dotaz / komentář zajímavý, budu jej, po úpravě, publikovat, ale bez uvedení Vašeho jména a email adresy.